Marihuana w Leczeniu Raka

Opublikowane przez Eliza Pejko w dniu

Marihuana w leczeniu raka: Wszystko co musisz wiedzieć.

Jeśli interesowałeś się tym temat, prawdopodobnie słyszałeś, jak ktoś mówi, że marihuana jest lekarstwem na raka. Zaczniemy od stwierdzenia, że to nieprawda, przynajmniej nie zgodnie z obecnymi badaniami.

Jednak konopie indyjskie mają duży potencjał wspomagania leczenia raka, od hamowania wzrostu komórek nowotworowych po łagodzenie skutków ubocznych tradycyjnych metod leczenia, takich jak chemioterapia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej konopiom indyjskim w leczeniu raka i tym, czego współczesne badania mogą nas nauczyć, aby pomóc osobom zmagającym się z tą chorobą.

Co to jest rak?

Nasze ciało składa się z bilionów komórek, które nieustannie rosną, mnożą się, starzeją i umierają. Istnieje uporządkowany proces, który pomaga rozkładać komórki, a kiedy ten proces jest hamowany, komórki nowotworowe mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele.

Komórka rakowa występuje wtedy, gdy nienormalna lub uszkodzona komórka znajduje sposób na wzrost i namnażanie się, nawet jeśli nie powinna. Komórki te prawdopodobnie utworzą guzy (grudki na tkance), a guzy te mogą czasami być nowotworowe.

Kiedy tworzy się guz nowotworowy, może rozprzestrzenić się (lub zaatakować) pobliską tkankę i tworzyć nowe guzy w innych obszarach ciała. Nie zawsze tak jest w przypadku nowotworów krwi, takich jak białaczki. Rak jest zazwyczaj chorobą genetyczną, w której zmiany genetyczne mogą powodować raka. Zmiany te mogą obejmować:

• Błędy prawidłowego podziału komórek.
• Uszkodzenie DNA (widoczne na podstawie substancji chemicznych zawartych w dymie • tytoniowym i promieniach ultrafioletowych).
• Dziedziczenie po rodzicach lub innych bliskich krewnych.

Naturalnie, nasz organizm ma proces zabijania komórek rakowych. Ale proces ten staje się coraz trudniejszy wraz z wiekiem, dlatego u osób starszych istnieje większe ryzyko zachorowania na raka. Trudność w leczeniu raka polega na tym, że istnieje wiele różnych typów, z których każdy jest tworzony przez różne typy komórek. Do najczęstszych rodzajów raka należą:

• Nowotwory mózgu i rdzenia kręgowego,
• Rak,
• Białaczka,
• Chłoniak,
• Czerniak,
• Szpiczak mnogi,
• Mięsak.

Chociaż konopie indyjskie mają ogólną zdolność wspomagania leczenia każdego z nich, ich reakcja na różne rodzaje raka jest różna. To dlatego nie mamy zbyt wielu solidnych odpowiedzi na temat marihuany na raka – z różnymi rodzajami raka; potrzebujemy konkretnych badań, które jeszcze się nie odbyły.

Konopie indyjskie na raka: jak mogą pomóc?

W tej chwili badania dotyczące konopi indyjskich na raka są dość skąpe. Na pewno możemy stwierdzić tylko dwie rzeczy:

Niektóre kannabinoidy, takie jak tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), mogą hamować wzrost komórek nowotworowych.

Stwierdzono, że niektóre produkty z marihuany łagodzą skutki uboczne tradycyjnych metod leczenia raka, takich jak chemioterapia. Najbardziej godnym uwagi z tych dwóch punktów jest pierwszy punkt, ponieważ przyszłe badania mogą wykazać, że konopie indyjskie są istotnym sposobem leczenia pacjentów z rakiem.

Jednak zdolność THC i CBD do hamowania komórek nowotworowych zaobserwowano tylko na szalkach Petriego. Nie jest jasne, ile interakcji zachodzi między komórkami nowotworowymi a konopiami indyjskimi w organizmie człowieka. Nie wiemy też, które metody konsumpcji (tj. palenie, jedzenie) są najskuteczniejsze w zmniejszaniu liczby komórek rakowych.

Co mówią badania?

W międzyczasie obecne badania medyczne sugerują, że konopie indyjskie mogą przynieść znaczną ulgę w przypadku tradycyjnych metod leczenia raka – w szczególności chemioterapii. To badanie jest następujące: Kilka badań wykazało, że palenie marihuany może pomóc złagodzić nudności i wymioty u osób przechodzących chemioterapię przeciwnowotworową. Niektóre badania sugerują, że wdychanie marihuany może również pomóc w leczeniu bólu neuropatycznego (rodzaj bólu generowanego przez uszkodzone nerwy). Badania sugerują, że konsumpcja marihuany może pomóc poprawić apetyt i spożycie pokarmu u osób poddawanych chemioterapii.

Połączenie tych badań z faktem, że konopie indyjskie mogą również pomóc w hamowaniu wzrostu komórek nowotworowych sugeruje, że roślina ta powinna być uważana za wysokiej jakości opcję leczenia. Istnieją jednak pewne komplikacje związane z używaniem konopi indyjskich do leczenia.

Czy marihuana może być szkodliwa dla pacjentów z rakiem?

Kannabinoidy (związki chemiczne występujące w konopiach indyjskich, takie jak THC i CBD) same w sobie są ogólnie uważane za bezpieczne do stosowania w leczeniu raka. Jednak sposób ich spożywania ma wpływ na szkody dla pacjentów z rakiem.

Przede wszystkim otrzymywanie kannabinoidów poprzez palenie marihuany. Powoduje to, że organizm otrzymuje szkodliwe toksyny dla organizmu – w szczególności płuca i gardło. Wiele z tych toksyn znajduje się również w dymie tytoniowym i są to te same substancje chemiczne, które powodują niektóre rodzaje raka, takie jak rak płuc. Poza tym marihuana zawierająca duże ilości THC będzie powodować psychoaktywność (lub „haj”). To z kolei może mieć niepożądane skutki, w tym paranoję. Nie wspominając o tym, że niektórzy użytkownicy zgłaszają łagodne objawy takie jak:

• Biegunka,
• Senność,
• Suchość w ustach,
• Zmęczenie,
• Negatywny apetyt i zmiany masy ciała.

Jeśli obecnie przyjmujesz leki na receptę, czy to na raka, czy na inne schorzenie, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed spożyciem marihuany. Stwierdzono, że niektóre kannabinoidy mają negatywne interakcje z określonymi lekami. Ponadto, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, powinieneś całkowicie trzymać się z daleka od marihuany. Stwierdzono, że THC ma negatywny wpływ na rozwijające się dziecko, a obecnie nie ma wystarczających badań nad CBD, aby sugerować jego bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Marihuana wydaje się być dość bezpieczną substancją do przyjmowania w leczeniu raka, ponieważ metodą konsumpcji nie jest palenie. Jeśli jednak rozważasz zażywanie marihuany na raka, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, zanim to zrobisz. Ponownie, badania pozostają bardzo wstępne i po prostu nie do końca rozumiemy, w jaki sposób konopie indyjskie wchodzą w interakcje z osobą walczącą z rakiem. Chociaż badania są obiecujące, musimy podejść do tego tematu rozmowy z ostrożnością.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog wwwkoneser o roślinach marihuany thc i konopi cbd
Copyright © wwwkoneser.pl