Czy Marihuana Może Powodować Utratę Pamięci?

Opublikowane przez Eliza Pejko w dniu

Wpływ marihuany na różne typy pamięci krótkotrwałej i czy te efekty mogą być długoterminowe

Wystarczy raz zapalić zioło, aby zauważyć, że zaburza ono twoją pamięć. Ten szczególny efekt jest tak rzucający się w oczy, że istnieje nawet odmiana marihuany o nazwie Memory Loss. Zatem nikt nie zaprzeczy realności interakcji marihuany z pamięcią. Pytanie brzmi, w jakim stopniu substancja wpływa na różne formy pamięci i czy te efekty są odwracalne.

Badania nad konopiami indyjskimi a utratą pamięci potwierdzają, że substancja zaburza pamięć, głównie krótkotrwałą, ale także tworzenie pamięci długotrwałej. Niektóre ustalenia sugerują, że intensywni użytkownicy przystosowują się do tych skutków, a deficyty są odwracalne po rzuceniu palenia. Ekspozycja na niskie dawki marihuany poprawia pamięć, przynajmniej u myszy.

Jeśli więc zastanawiasz się nad używaniem medycznej marihuany, ponieważ „niszczy pamięć”, być może dostępne badania zapewnią ci spokój ducha. To samo dotyczy intensywnego używania w celach rekreacyjnych: zanim zdecydujesz, że marihuana na dobre zrujnowała twoją pamięć, spójrz, co ma do powiedzenia nauka.

Jesteśmy tak zaznajomieni ze sposobem działania naszej pamięci, że traktujemy to jako coś oczywistego. Jest to jednak skomplikowana sieć niezwykle złożonych procesów. Pamięć można z grubsza podzielić na trzy etapy:

• Kodowanie – Informacje są pobierane i przetwarzane.
• Składowanie – Informacje są zapisywane do natychmiastowego wykorzystania (pamięć krótkotrwała) lub do późniejszego wykorzystania (pamięć długoterminowa).
• Wyszukiwanie – Proces przypominania sobie czegoś lub innymi słowy uzyskiwania dostępu do informacji przechowywanych w naszych mózgach.

Brzmi to łatwo, ale jest to tylko bardzo przybliżone działanie. Proces ten obejmuje wiele obszarów mózgu, z których większość ma dużą liczbę receptorów kannabinoidowych. THC i inne kannabinoidy zmieniające umysł zawarte w marihuanie wiążą się z tymi receptorami i w ten sposób wpływają na sposób, w jaki działa nasz mózg i pamięć.

Kolejną kwestią jest wpływ marihuany na rozwijający się mózg. W ten sam sposób, w jaki ogólnie mózg stopniowo ewoluował u naszych ludzkich i nieludzkich poprzedników, tak samo nasze indywidualne mózgi „ewoluują” w naszych czaszkach. Robią to bardzo powoli i proces ten trwa do około dwudziestego roku życia.

Nowe badania neuroobrazowe pokazują, że mózgi palaczy marihuany wyglądają inaczej w porównaniu z mózgami osób niepalących, zwłaszcza gdy zaczynają palić w młodym wieku. Nie jest to nic wielkiego, jednakże różnica w masie i grubości istoty szarej i białej w niektórych obszarach mózgu jest zauważalna. Wszystko to może wpłynąć na tak ważną część funkcji poznawczych jak nasza pamięć.

Czy palenie marihuany powoduje utratę pamięci?

Kiedy mówimy „utrata pamięci”, wyobrażamy sobie coś trwałego i długotrwałego i podejrzewamy, że prawdopodobnie pojawi się to u nałogowych palaczy marihuany. I oczywiście temat ten był badany wiele razy. Z niejednoznacznymi wynikami.

Rzeczywiście, ci, którzy nadużywają marihuany, wypadają nieco gorzej w testach pamięci niż ci, którzy tego nie robią. Mogą mieć problemy z uczeniem się nowych rzeczy i zapamiętywaniem tego, co wiedzą, w porównaniu z osobami niepalącymi. Jednak badacze opisują te deficyty pamięci jako niewielkie i przyznają, że mogą one wynikać raczej z ostrych niż długotrwałych efektów.

• Pamięć robocza

Najbardziej znanym sposobem, w jaki konopie powodują problemy z pamięcią, jest jej wpływ na pamięć roboczą. Nie chcemy tutaj dzielić włosa na czworo, więc powiedzmy, że pamięć robocza oznacza to samo, co pamięć krótkotrwała. Pozwala nam skupić się na zadaniu i nie stracić kontroli nad tym, co robimy.

Eksperymenty na ludziach i zwierzętach wykazały, że konopie indyjskie rzeczywiście zakłócają pamięć roboczą. Ale nie tak bardzo w przypadku ciężkich codziennych użytkowników. Rzecz w tym, że tolerancja na THC i jego skutki pozwala nam się przystosować i doświadczać mniejszych deficytów pamięci roboczej.

Wielu z Was prawdopodobnie miało inne doświadczenie — nie pamiętacie tych wszystkich genialnych pomysłów, które wydawały wam się tak jasne, kiedy byliście na haju. Prawdopodobnie nie jest to problem pamięci jako takiej, ale przeciążenia poznawczego. Po prostu nie jesteś w stanie śledzić tysięcy pomysłów na minutę przebiegających przez twoją głowę i nie masz wystarczającej jasności umysłu, aby je zrealizować.

• Pamięć werbalna

Pamięć werbalna jest formą pamięci roboczej, ale polega tylko na zapamiętywaniu słów, terminów i nazw. Jeśli nie możesz sobie przypomnieć ani jednej pozycji ze swojej listy zakupów, może nie powinieneś był palić tego dodatkowego jointa przed pójściem na zakupy. Marihuana faktycznie powoduje problemy z pamięcią werbalną, a obecni, długoterminowi, intensywnie zażywający ją użytkownicy, słabo wypadają w testach poznawczych obejmujących słowa.

Jednakże dawni użytkownicy czują się dobrze, co oznacza, że utrata pamięci werbalnej jest odwracalna, a po odstawieniu marihuany powrót do zdrowia następuje szybko. Zostało to potwierdzone w innym małym badaniu, w którym nastolatkom i młodym dorosłym płacono za zaprzestanie palenia konopi indyjskich na miesiąc. I jeszcze zanim ustąpiły objawy odstawienia, zniknął wpływ na pamięć. Tydzień po rzuceniu marihuany badani wypadli znacznie lepiej w testach obejmujących zapamiętywanie słów.

• Pamięć prospektywna

Inna forma pamięci krótkotrwałej, pamięć prospektywna, pozwala nam nie przegapić wyjazdu w czasie jazdy lub zapamiętać nasze plany na później. Co ciekawe, jedno z badań wykazało, że młodzi dorośli, którzy palą marihuanę, nie sądzą, że kiedykolwiek zapomną swoje intencje, ale podczas wykonywania testów mimo to wykazują problemy z pamięcią prospektywną.

Rola ibuprofenu i innych NLPZ

Dobra wiadomość jest taka, że wszelkim natychmiastowym negatywnym skutkom marihuany na pamięć i funkcje poznawcze można przeciwdziałać ibuprofenem i podobnymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Jedno badanie na myszach wykazało, że THC zwiększa poziom enzymu zwanego COX-2 (który powoduje upośledzenie), a ibuprofen działa odwrotnie — obniża poziom COX-2.

Czy marihuana poprawia pamięć?

Niektórzy entuzjaści tej rośliny rzeczywiście uważają, że marihuana pomaga w zapamiętywaniu. I mogą mieć rację, ponieważ jedno badanie na myszach właśnie to wykazało. Wyniki były zdumiewające, ponieważ po 30 dniach podawania starym myszom małych dawek THC, niektóre ich funkcje poznawcze, w tym pamięć i zdolność uczenia się, stały się praktycznie tak dobre, jak u młodych myszy. Niestety, w przypadku młodych ludzi wyniki były odwrotne — THC zaburzyło ich funkcje poznawcze.

Jaka jest różnica pomiędzy THC i CBD?

Niskie dawki THC mogą również zmniejszyć ekspresję traumatycznej pamięci u pacjentów z zespołem stresu pourazowego i niepokój towarzyszący przypominaniu sobie złych rzeczy. W tym przypadku marihuana faktycznie hamuje, a nie wzmacnia pamięć, ale ważne jest to, że poprawia to nasze zdrowie psychiczne. W tym przypadku najbardziej pomocne są odmiany o niskiej zawartości THC i wysokiej zawartości CBD.

Podsumowanie

Przed niedawnymi badaniami naukowymi myśleliśmy, że CBD to jedyny kannabinoid mający cenne właściwości lecznicze, jednak obecnie badacze odkryli, że THC może być świetnym sposobem na utrzymanie naszego zdrowia psychicznego pod kontrolą. Pomimo swojej nielegalności, udowodniono, że THC może leczyć zespół stresu pourazowego i stany lękowe oraz kilka innych objawów.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog wwwkoneser o roślinach marihuany thc i konopi cbd
Copyright © wwwkoneser.pl