Fioletowe vs Białe Światło Do Uprawy

Opublikowane przez Eliza Pejko w dniu

Kiedy przyjrzysz się konfiguracjom uprawy marihuany innych osób, często znajdziesz takie, które mają fioletowe diody LED lub czerwone i niebieskie diody LED. Fioletowe lampy do uprawy były bardziej powszechne, aż do pojawienia się białego światła o pełnym spektrum działania. Różnica jest istotna: światło niebieskie i czerwone jest niezbędne i wystarczające do wzrostu roślin, ale światło o pełnym spektrum obejmuje więcej długości fal kolorów, szczególnie zielone, które przyczyniają się do bardziej optymalnych warunków oświetleniowych i bardziej produktywnego wzrostu.

Jaka jest różnica między białym i fioletowym światłem?

Światło fioletowe to połączenie długości fal światła niebieskiego i czerwonego, których rośliny potrzebują do wzrostu. Z drugiej strony białe światło to połączenie światła czerwonego, zielonego i niebieskiego, które obejmuje pełne widmo widzialne. Białe światło o pełnym spektrum jest w stanie zapewnić roślinom wszystkie rodzaje długości fal światła, z których każda odgrywa określoną rolę w rozwoju rośliny. Podczas gdy fioletowe światła zapewniają niezbędne długości fal dla wzrostu roślin konopi indyjskich, włączenie światła zielonego, a czasem UV i dalekiego światła czerwonego, dodaje inne warstwy wsparcia rozwojowego, które mogą wyprodukować rośliny marihuany wyższej jakości i plonujące. Niezależnie od tego, czy używasz białych, czy fioletowych lamp LED do uprawy, czy obu, pomożemy Ci zrozumieć, jak używać każdego koloru światła, aby zapewnić najlepszy możliwy wzrost roślin.

Fioletowe lampy dostępne są w dwóch kolorach: czerwonym i niebieskim. Barwy te wyodrębniono, ponieważ uważano, że są najważniejsze dla wzrostu roślin. Niebieskie światło jest ważne dla rozwoju liści i łodyg, podczas gdy czerwone światło najbardziej wspiera wzrost reprodukcyjny, w tym owocowanie i kwitnienie. Zielone światło odbija się od roślin, dlatego postrzegamy je jako zielone. Chociaż kiedyś sądzono, że światło nie potrzebuje zielonych fal, dowiedzieliśmy się, że zielone światło nadal uczestniczy w fotosyntezie u roślin.

Fioletowe lampy, które zapewniają jedynie światło czerwone i niebieskie, mogą wystarczyć roślinom do wzrostu, ale izolowane długości fal zapewniają jedynie część szerszego zakresu energii emitowanej przez słońce i żarówki o pełnym spektrum działania. Okazało się, że usunięcie częstotliwości uznawanych za nieistotne nie jest korzystne dla zdrowia roślin i chociaż tego typu żarówki mogą być nieco bardziej energooszczędne niż lampy o pełnym spektrum działania, ponieważ nie ma potrzeby zasilania pozostałych kolorów, zużycie energii oszczędności są minimalne.

Kolejną istotną wadą stosowania fioletowych lamp do uprawy roślin jest sam kolor. Fioletowe światło utrudnia kontrolę i ocenę roślin ze względu na nietypowe ubarwienie. Bez odbicia fal zielonego światła rośliny nie są zielone, ale ciemnofioletowe, nawet prawie czarne. To sprawia, że trudno jest zauważyć, czy kolor rośliny jest nieprawidłowy, czy występują szkodniki, czy pojawiła się pleśń lub choroba.

Białe światła do uprawy obejmują wszystkie kolory spektrum światła, w tym czerwony, niebieski i zielony. Dodatek zielonego światła wypełnia lukę długości fali między niebieskim i czerwonym, a następnie mieszają się, ukazując wszystkie kolory w zakresie widzialnym. Chociaż rośliny będą wykorzystywać do wzrostu całe dostępne światło, posiadanie pełnego zakresu długości fal maksymalizuje jakość i wzrost rośliny. Rośliny marihuany przetrwają w fioletowym świetle, ale będą się dobrze rozwijać w kolorze białym.

Znaczenie wszystkich kolorów wynika z faktu, że słońce, które kondycjonuje rośliny marihuany w naturze, emituje pełen zakres energii elektromagnetycznej. Rośliny mogą absorbować pewien zakres tego promieniowania, od około 400 do 700 nanometrów, znany jako zakres PAR lub promieniowanie aktywne fotosyntetycznie. Zakres ten jest czasami rozszerzany do od 200 do 900 nanometrów, aby uwzględnić światło UV na jednym końcu i światło podczerwone na drugim.

Różne długości fal kolorów i wszystko pomiędzy, przyczyniają się do różnych aspektów procesu wzrostu rośliny:

• Niebieskie światło – hamuje ekspansję komórek i wzrost pionowy, wspomaga roślinność,
• Zielony – nadaje roślinom kolor, część światła wnika głęboko w tkankę roślinną,
• Czerwone – światło czerwone jest skuteczne w procesie fotosyntezy, przedłużania komórek i wzrostu pionowego, a także produkcji kwiatów.

Niebieskie światło znajduje się w dolnej części widma PAR, pomiędzy około 450 a 490 nanometrami. Ta długość fali światła, często pokrywająca się z niższymi częstotliwościami UV, jest obecna w dużych ilościach wiosną i wczesnym latem. Pomaga roślinom hamować ich pionowy wzrost. Kiedy rośliny otrzymują zbyt mało niebieskiego światła, rosną bardzo szybko w pionie, mają długie, cienkie łodygi i małą gęstość liści. Niebieskie światło jest absorbowane w górnej warstwie tkanki rośliny, a gdy jest go wystarczająco dużo, roślina będzie bardziej tęga niż wysoka.

Zielone światło składa się z długości fali od 490 do 580 nanometrów. Kiedyś sądzono, że zielone światło jest po prostu odbijane i marnowane, ale teraz wiemy, że chociaż większość zielonego światła jest rzeczywiście odbijana lub przechodzi przez materiał, długości fal wnikają głęboko w tkankę rośliny i stymulują fotosyntezę w komórkach, które nie nie odbierają fal o długości niebieskiej lub czerwonej. Odbite zielone światło nadaje roślinom kolor dla naszych oczu.

Światło czerwone znajduje się w górnej części widma PAR i ma długość fali od 640 do 700 nanometrów. Jest to bardziej naturalne w miarę postępu lata i jesieni i powoduje wzrost kwiatów u roślin. Światło czerwone jest łatwo absorbowane przez chlorofil i jest absorbowane głównie w górnych warstwach tkanki roślinnej. Czerwone światło sprzyja ekspansji komórek, a bez niebieskiego światła, które ją równoważy, pionowy wzrost może zestresować lub uszkodzić roślinę i zmniejszyć jej potencjalne zbiory. Chociaż przeciwdziała temu wystarczająca ilość niebieskiego światła, czerwone światło jest niezbędne dla wzrostu konopi we wczesnych i dojrzałych stadiach, a także w fazie kwitnienia.

Główną przewagą światła białego nad fioletowym jest fakt, że zawiera ono zielone długości fal, które są w większości odbijane, ale które przyczyniają się do fotosyntezy w głębokich tkankach. Białe światło pochodzące z długości fali niebieskiej, zielonej i czerwonej pozwala nam zobaczyć wszystkie obecne kolory oraz dokładnie i łatwo sprawdzić roślinę w wygodnym, naturalnie wyglądającym świetle.

Światło UV i bliska podczerwień

Niektóre lampy o pełnym spektrum zapewniają większy zakres promieniowania świetlnego niż widzialne widmo 400–700 PAR. Światło UV ma różną intensywność od 100 do 400 nanometrów, podczas gdy światło bliskiej podczerwieni wykracza poza światło czerwone i wynosi od około 700 do 1300 nanometrów. Światło UV jest intensywniejsze wiosną, a dalekie światło czerwone późnym latem i jesienią. Niektóre mierniki PAR rozszerzają ten szerszy zakres wykrywania światła, aby mierzyć żarówki emitujące światło od UV do dalekiej czerwieni.

Jaka barwa światła jest najlepsza dla wzrostu roślin?

Roślina konopi indyjskich może wykorzystywać fotony o dowolnej długości fali do przeprowadzenia fotosyntezy, więc wszystkie kolory są przydatne przez cały okres wzrostu, ale każdy kolor ma swoje szczególne znaczenie na tym czy innym etapie. Ma to związek ze słońcem: przez cały rok Ziemia otrzymuje inną ilość długości fali światła, gdy słońce jest bliżej, a dni są dłuższe, niż wtedy, gdy słońce jest dalej, a dni są krótsze. Kiedy rośliny są młode wiosną, rosną w dużej ilości światła niebieskiego i UV, ale wraz z upływem roku i godzinami dziennymi stają się coraz krótsze, do roślin dociera więcej światła czerwonego i zaczynają wytwarzać kwiaty. Podobnie odległość między rośliną a światłem wpływa na jej wzrost na różnych etapach życia.

Chociaż niebieskie światło jest bardziej potrzebne na wczesnych etapach wzrostu, jest ono również ważne w małych ilościach w dojrzałych stadiach. Z drugiej strony, do wspierania wzrostu młodych roślin niezbędna jest pewna ilość czerwonego światła, ale bez niebieskiego światła rośliny mogą rosnąć zbyt szybko. Zielone światło jest ważne na wszystkich etapach wzrostu, zwłaszcza w przypadku upraw indoor. Trzy kolory razem wytwarzają białe światło, które pozwala nam kontrolować roślinę konopi indyjskich przez cały okres jej życia. Łatwiej jest widzieć w świetle białym niż fioletowym i pozwala nam monitorować nasze rośliny pod kątem przebarwień, szkodników lub chorób. Jeśli problemy te zostaną wcześnie zdiagnozowane, łatwiej je kontrolować.

Jaka barwa światła jest najlepsza do kiełkowania?

Do kiełkowania nasion najlepsze jest światło UV i światło niebieskie. Na tym etapie wzrostu roślina nie może przeprowadzać fotosyntezy, a jej wzrost napędzany jest ciepłem i wilgocią. Niebieskie światło UV i niskofalowe jest w stanie przeniknąć przez łupinę nasion konopi i pobudzić je do kiełkowania.

Jaka barwa światła jest najlepsza dla sadzonek?

Sadzonki mają łodygę i kilka liści i będą potrzebować pełnego spektrum światła, aby uzyskać najlepsze wyniki. Niebieskie światło ma jednak na tym etapie kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu rośliny. Kiedy sadzonki rozciągają się lub sięgają, między węzłami liści jest zbyt dużo miejsca. Młoda roślina z wystarczającą ilością niebieskiego światła (10% do 30%) wypuści liście i będzie rosła w odpowiednim tempie, bez nadmiernego rozrastania się.

Jakie jest najlepsze spektrum kolorów dla wzrostu wegetatywnego?

Wzrost wegetatywny jest ponownie wspierany przez całe spektrum kolorów. Czerwone światło jest najłatwiej absorbowane przez chlorofil, a ta łatwo dostępna energia pomaga roślinie szybko rosnąć. Jednak na tym etapie niebieskie światło jest niezbędne do regulacji tego wzrostu. Ponownie, zbyt dużo czerwonego światła może spowodować nadmierny i szkodliwy wzrost. Gruba, krzaczasta roślina wytworzy więcej kwiatów marihuany niż wysoka, szczupła roślina. W tej fazie ważny jest duży wzrost liści, aby mogły rozwinąć się węzły, czyli miejsca pąków, w których wykiełkuje kwiat rośliny.

Jakie jest najlepsze spektrum kolorów dla wzrostu reprodukcyjnego?

Dojrzałe rośliny wkładają dużo energii w wytwarzanie kwiatów, które w naturze byłyby pełne nasion. Rośliny łatwiej absorbują fale o długości czerwonej, a zwiększone dostawy energii wykorzystywane są do tworzenia materiałów rozmnożeniowych (pąków kwiatowych i nasion). W przypadku jednorocznych roślin konopi indyjskich, które co roku obumierają pod koniec cyklu wzrostu, cykl reprodukcji wspomagany czerwonym światłem jest niezbędny do wyprodukowania i upuszczenia nasion na przyszłoroczny wzrost. Chociaż chcemy zmniejszyć ilość nasion, zdrowy kwiat będzie wytwarzał żywicę charakterystyczną dla rośliny marihuany, dla której zbierane są pąki.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog wwwkoneser o roślinach marihuany thc i konopi cbd
Copyright © wwwkoneser.pl