Faktyczna Różnica Między Indica i Sativa

Opublikowane przez Eliza Pejko w dniu

Jaka jest faktyczna różnica między odmianami Indica i Sativa?

Ponieważ legalność konopi indyjskich stale się zmienia w całym kraju, coraz więcej osób zainteresowanych konopiami będzie odwiedzać lokalne przychodnie, aby po raz pierwszy spróbować marihuany. I choć placówki te mogą być doskonałym miejscem do dowiedzenia się więcej o konopiach indyjskich, dla nowych użytkowników marihuany poruszanie się po terminach takich jak sativa vs indica lub CBD vs THC może być przytłaczające.

Jednakże, gdy już opanujesz kupowanie marihuany w lokalnej aptece i spróbujesz marihuany pod jej wieloma postaciami, możesz zacząć skłaniać się ku określonym typom odmian w zależności od tego, jak się po nich czujesz. Preferowanie efektów sativy nad efektami indici i odwrotnie, jest bardzo powszechne wśród osób próbujących marihuany po raz pierwszy – nawet jeśli może to nie być całkowicie trafne.

Jaka jest więc dokładnie różnica między indicą a sativą i czy efekty są naprawdę podzielone pośrodku, jak sugeruje ta konwencja nazewnictwa? Czytaj dalej, aby poznać nasze podejście do debaty na temat sativy i indici, a być może odkryjesz coś nowego na temat pochodzenia ukochanej odmiany.

Krótka historia Sativy i Indici

Nie wnikając zbytnio w historię marihuany, prawdą jest, że rośliny indica i sativa zostały sklasyfikowane jako dwa różne gatunki już w XVI wieku. Cannabis indica została po raz pierwszy zidentyfikowana przez francuskiego biologa Jean-Baptiste Lamarcka i charakteryzowała się krótkimi, szerokimi, ciemnozielonymi liśćmi, podczas gdy konopie indyjskie sativa, wyższy gatunek o smukłych, jasnozielonych liściach, zostały odnotowane w XVI wieku przez niemieckiego botanika. Jak podano w czasopiśmie IACM Journal, Leonarta Fuchsa.

Po tych odkryciach Fuchsa i Lamarcka terminy indica i sativa zniknęły na pewien czas, gdy zachodnie rządy sklasyfikowały konopie indyjskie jako narkotyk. Zatrzymało to jakąkolwiek dyskusję na temat taksonomii konopi indyjskich, która mogłaby pomóc nam zrozumieć właściwości lecznicze tej rośliny. W wyniku nielegalnego krzyżowania od końca XIX wieku do końca lat 60. XX w. zmieniono czystość rośliny, a kiedy w latach 70. pojawiła się ona ponownie jako substancja rekreacyjna, nasze rozumienie różnicy między indicą a sativą również całkowicie się zmieniło.

Indica i Sativa dzisiaj

Chociaż Fuchs i Lamarck są w dużej mierze odpowiedzialni za klasyfikację sativy i indica, której używamy do dziś, badania molekularne wykazały niedawno, że klasyfikacja rośliny według wyglądu jest niedokładna. Konopie indyjskie to roślina o dużych możliwościach adaptacji; wygląd, kształt, zapach i smak będą się zmieniać w zależności od środowiska. W rzeczywistości warto zwrócić uwagę, że odmiana Sour Diesel uprawiana w Kolorado nie tylko nabierze innych cech fizycznych niż Sour Diesel uprawiana w Kalifornii, ale także będzie generować inny haj. Z tego powodu wielu hodowców i dystrybutorów wyraziło zainteresowanie klasyfikacją działania rośliny w oparciu o profil terpenowy odmiany.

Jednak system ten powoli przyjął się w Stanach Zjednoczonych ze względu na niejednolitą legalność i brak scentralizowanego organu zarządzającego w branży konopi indyjskich. Dopóki przemysł konopi indyjskich nie będzie w stanie dostosować nowego modelu klasyfikacji, wielu użytkowników konopi będzie musiało wybrać nową odmianę do wypróbowania w oparciu o system sativa vs indica stworzony przez Fuchsa i Lamarcka wieki temu.

Efekty Indici

Jaka jest zatem różnica między indicą a sativa, opierając się na systemie kategoryzacji, który nadal jest w dużej mierze stosowany w branży? Niezależnie od tego, czy jest to dokładne, czy nie, wielu hodowców i użytkowników rozróżnia te dwie kategorie na podstawie efektów, jakie wywołują po paleniu lub spożyciu. Efekty Indica często opisywane są jako uczucie głębokiego relaksu i ciężkości ciała. Wielu użytkowników konopi indyjskich lubi stosować odmiany z przewagą indici w nocy, aby się uspokoić, ale można je również spożywać w celach medycznych, aby ograniczyć nudności i pobudzić apetyt.

Niektóre popularne odmiany, które zostały sklasyfikowane jako wykazujące działanie indica, to Hindu Kush, Grape Ape i Northern Lights.

Efekty Sativy

Trzymając się klasyfikacji sativy i indici, obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian, które twierdzą, że mają działanie sativy: energetyczny haj, który ma redukować niepokój i promować poczucie kreatywności i produktywności. Często zaleca się stosowanie odmian z dominacją sativy w ciągu dnia, ponieważ dodają one energii, a wieczorem wolisz uspokajające odmiany z dominacją indici. Niektóre popularne odmiany, które zostały sklasyfikowane jako dominujące w sativie, to Sour Diesel, Purple Haze i Fruit Punch.

Klasyfikacja odmian marihuany według terpenów

W miarę jak używanie konopi indyjskich stanie się coraz bardziej powszechne, a branża dojrzewa, hodowcy i dystrybutorzy mogą odejść od binarnej klasyfikacji odmian marihuany, faworyzując zamiast tego podkreślanie profilu terpenowego. Chociaż terpeny mogą wywoływać bardziej subtelny efekt psychoaktywny niż THC, mogą umożliwić dystrybutorom dokładniejszą kategoryzację skutków odmiany.

Na przykład odmiany o wysokim poziomie limonenu, terpenu powszechnie występującego w skórce pomarańczy i cytryny, można sklasyfikować jako zapewniające uczucie przeciwlękowe i energetyczne ze względu na sposób, w jaki wykazano, że limonen zwiększa poziom dopaminy i serotoniny. I odwrotnie, odmiany zawierające mircen, terpen powszechnie występujący w tymianku i mango, wiążą się z naszym receptorem CB1, powodując intensywniejszy haj odczuwany w całym organizmie, podobny do tego, który dzisiaj sklasyfikowalibyśmy jako przypominający indicę.

Branża może jeszcze potrzebować wielu lat od osiągnięcia takiego poziomu szczegółowości, jeśli chodzi o klasyfikację odmian, ale w miarę jak coraz więcej użytkowników konopi indyjskich zorientuje się w zawiłościach tej wyjątkowej rośliny, będą mogli sami określić, które odmiany wypróbować jako następne, na podstawie ich właściwości własnej wiedzy i preferencji.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


blog wwwkoneser o roślinach marihuany thc i konopi cbd
Copyright © wwwkoneser.pl