Tkanina Konopna
Tkanina konopna: Przyjazne dla środowiska podejście do mody.
Czy wiesz, że konopie mogą być teraz tak miękkie jak bawełna? Jakkolwiek niewiarygodnie to brzmi, to prawda. Konopie są również bardziej zrównoważonym, ekologicznym rozwiązaniem niż bawełna, len lub inne rodzaje tkanin. W tym artykule omówimy niesamowite korzyści ekologiczne wynikające z używania tkaniny konopnej do produkcji odzieży, a także kilka fajnych innowacji.
Co to są konopie?
Konopie to roślina należąca do rodziny konopi, ale to nie to samo co marihuana. Konopie koncentrują się na minimalizowaniu THC, podczas gdy marihuana koncentruje się na zwiększaniu zawartości THC. Aby zostać uznanym za konopie, roślina konopi musi zawierać mniej niż 0,3% THC. Konopie mogą być wykorzystywane do produkcji papieru, piwa, materiałów budowlanych, kremów do opalania, lin, betonu konopnego i oczywiście tekstyliów.
Tkanina konopna
Tkanina konopna to „zrównoważony materiał tekstylny wykonany z włókien bardzo wydajnej rośliny z rodziny roślin cannabis sativa”. Ze względu na swoje zastosowanie przemysłowe konopie są znane jako trwałe i wszechstronne włókno naturalne. Tak jak każda inna uprawa, konopie przemysłowe sadzi się na polu. Ale w przeciwieństwie do bawełny zużywa znacznie mniej wody i nie wymaga stosowania pestycydów. Co więcej, pomaga glebie podczas jej wzrostu, zapewniając możliwość sadzenia kolejnej uprawy, gdy tylko pierwsza zostanie zebrana.
Jednak jedną z głównych wad tkaniny konopnej – poza jej nielegalnym statusem w poprzednich latach – była szorstkość na skórze. Bawełna jest bardziej miękka, co sprawia, że przyjemniej się ją nosi. Ale te dni mogą się skończyć. Levi’s znalazł sposób, aby konopie były tak miękkie jak bawełna dzięki przełomowej technologii nazywanej teraz konopiami bawełnianymi. Obecnie oferuje odzież konopną, taką jak haftowane kurtki typu trucker, koszule westernowe i dżinsy slim fit.
Ich ekologiczna kolekcja jest poprzedzona kampanią:
„Wprowadzenie konopi bawełnianych jest ogromne. Nie tylko dla tej kolekcji, ale dla całej branży. Podczas gdy uprawy konopi zużywają znacznie mniej wody niż konwencjonalnie uprawiana bawełna – a rośliny zasilane deszczem, których używamy w Wellthread™ zużywają jeszcze mniej – do tej pory zapewniały szorstką teksturę. Aby rozwiązać ten problem, nawiązaliśmy współpracę ze specjalistami ds. technologii włókien, aby stworzyć proces „kotonizacji”, który zmiękcza włókno — przy użyciu bardzo niewielkiej ilości energii lub obróbki chemicznej — aby wyglądało i, co ważniejsze, było prawie nie do odróżnienia od bawełny”.
Korzyści z używania tkaniny konopnej
Oprócz ekologicznego podejścia do pól uprawnych, konopie są również świetną opcją zrównoważonego rozwoju dla różnych marek odzieżowych i konsumentów. Oto kilka zalet:
1. Antybakteryjne
„Konopie mają również naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą powstrzymywać bakterie przed replikacją, co może utrzymywać naturalny zapach ciała na akceptowalnym poziomie podczas noszenia przez długi czas lub w upalne dni. Ma również tendencję do mięknięcia podczas prania i użytkowania. Odzież konopna może stać się jednym z Twoich ulubionych elementów garderoby goto.”
Podobnie jak roślina, z której jest wykonana, tkanina konopna jest z natury antybakteryjna. Oznacza to, że może pomóc utrzymać pot pod kontrolą, dzięki czemu możesz się spocić w upalny dzień lub nosić to samo ubranie przez długi czas. Jeśli mieszkasz w wilgotnej pogodzie, konopie zapobiegną również rozmnażaniu się pleśni i innych bakterii na samej tkaninie.
2. Chłonność
„Konopie są mocniejsze, trwałe i bardziej chłonne niż bawełna. Dodatkowo jest bardzo oddychająca i sprawia, że jest dobrym wyborem odzieży na gorące środowiska. Jej wysoka absorpcja pozwala dłużej zatrzymywać barwniki, a jej trwałość pozwala przetrwać dłużej niż bawełnę, dzięki czemu konopie są dobrym wyborem, jeśli chcesz mieć ubranie, które możesz nosić przez długi czas”.
Jeszcze jeden punkt dla konopi. Pomoże wchłonąć pot przy jednoczesnym zachowaniu oddychalności. Jest również świetnym izolatorem, co oznacza, że pomaga utrzymać ciepło w zimie i chłód w lecie. Dzięki temu wierzymy, że konopie mogą być w przyszłości nową opcją tkaniny dla każdej odzieży sportowej.
3. Ochrona przed słońcem
„Potencjał konopi jako naturalnej ochrony przed słońcem opiera się na gęstości ściegów tkaniny. Badania oceniające naturalny UPF 100% konopi waha się od 5,8 do 50+ w zależności od gęstości ściegu. W tkaninie konopnej znajdują się naturalne pigmenty, które zwiększają jej zdolność do ochrony przed słońcem”.
4. Bardziej miękkie po każdym użyciu
„Tkaniny konopne są prawdziwym dobrodziejstwem dla zrównoważonych tekstyliów. Proste w swoich właściwościach przy tak różnorodnych zastosowaniach. Doskonale zachowują się podczas produkcji podczas krojenia i zszywania, a raz założone z każdym praniem stają się coraz bardziej miękkie.
Chociaż konopie są uważane za szorstki rodzaj tkaniny, mają wielką zaletę. Z każdym praniem staje się bardziej miękkie, co oznacza, że im częściej je nosisz, tym bardziej stają się miękkie.
5. Wytrzymałość
Szorstkie włókno konopi jest niezwykle trwałe. Jest to dobre z punktu widzenia zrównoważonej mody, ponieważ jedna odzież z konopi wytrzyma znacznie dłużej niż jej bawełniane odpowiedniki. I zrobi to bez utraty koloru i intensywności.
6. Dłużej utrzymujący się kolor
„Dodatkowym bonusem jest dobra chłonność barwnika oraz odporność na promienie UV, co oznacza, że nie blakną pod wpływem światła słonecznego.”
Zarówno trwałość, jak i ochrona przed promieniowaniem UV sprawią, że Twoje ubrania z konopi będą jak nowe.
7. Biodegradowalna i nadająca się do recyklingu
To zdecydowanie nasza ulubiona zaleta. Konopie są łatwiejsze do recyklingu niż bawełna czy len i ulegają biodegradacji.
Podsumowanie
Tkanina konopna jest wszechstronna, trwała, przyjazna dla środowiska, a dzięki najnowszym innowacjom jest nawet luksusowa. To fantastyczna opcja dla środowiska, świata i Twojej garderoby. Jeśli więc zobaczysz odzież wykonaną z konopi, nie wyrzucaj jej, myśląc, że będzie szorstka dla Twojej skóry: może być miękka zarówno dla Twojego ciała, jak i dla środowiska.
0 komentarzy